zajęcia czytelnicze

Kółko czytelnicze

Głośne czytanie jest niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju dzieci. Uczy ono myślenia, przynosi wiedzę ogólną, rozwija pamięć i wyobraźnię, wzbogaca zasób słownictwa, daje kontakt z bogactwem doświadczeń niemożliwych do zdobycia samemu, oddziałuje na kształtowanie się poglądów i sposobów postępowania, rozwija wrażliwość i empatię młodego człowieka. Stwarza możliwość przeżycia różnych emocji.

Głównym celem kółka czytelniczego jest promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy, ćwiczenie koncentracji

i umiejętności słuchania, rozwijanie postawy koleżeństwa i wzajemnej życzliwości, wskazanie roli przyjaźni oraz potrzeby wzajemnej pomocy, kształtowanie umiejętności oceny postaw bohaterów, kształtowanie pożądanych postaw społecznych i eliminowanie zachowań agresywnych.

Tematy:

1. Czym będziemy się zajmować na zajęciach koła czytelniczego? -wspólne planowanie działań (plakat).

2. Skąd biorą się książki?

3. Wyjście do pobliskiej biblioteki, czytanie.

4. W zaczarowanym świecie baśni! rozmowa na temat baśni, czytanie.

5. Moja ulubiona książka - prezentowanie książek przyniesionych przez dzieci, czytanie.

6. Najpiękniejsze baśnie świata, czytanie.

7. Z książką uczymy się jak żyć bezpiecznie, czytanie.

8. Dzieci Dzieciom (czytanie bajek, baśni, wierszy, opowiadań przez absolwentów naszego przedszkola w różnym wieku).

9. Poznawanie tekstów pisanych gwarą z różnych regionów Polski.

10. Babcine opowieści ( zaproszenie babć dzieci do czytania i opowiadania ciekawych. bajek i historii pobudzających wyobraźnię dziecka).