Zajęcia z elementami Pedagogiki Marii Montessori

Dzieci posiadają dużą potrzebę odkrywania. Chęć poznania nowych rzeczy i ciekawość pozwala dziecku kontrolować i kształtować swoją osobowość. Pedagogika M.Montessori jest jedyną pedagogiką, która opiera się na duchowym planie rozwoju dziecka. Zajęcia z jej elementami umożliwiają mu rozwój poprzez swobodę wyboru, materiałów, działań i odkryć. Głównym ich celem jest rozwijanie samodzielności, która pozwoli dziecku nie tylko nauczyć się wykonywania określonej czynności, ale także uświadomi je, że potrafi to zrobić samodzielnie. Aktywność i praktyczny kontakt z rzeczywistością, pobudzają kreatywność u dzieci oraz stymulują je do dalszego działania w codziennym życiu.

Tematy zajęć:

1. Przesypywanie z kubka do kubka

2. Przesypywanie za pomocą łyżeczki

3. Przelewanie wody

4. Czynności porządkowe

5. Spacer z kubeczkiem

6. Odkręcanie zakrętki

7. Przenoszenie krzesła

8. Rozkładanie dywanika

9. Nakrywanie do stołu

10. Ćwiczenia utrwalające (po każdym nowym temacie)