KWIECIEŃ 2021
1.CHCIAŁBYM BYĆ SPORTOWCEM
-“Gimnastyka” Słuchanie wiersza Jadwigi Koczanowskiej. Rozwijanie mowy i pamięci słuchowej. Rozmowa kierowana z dziećmi."
-Dyscypliny sportowe’ - rozmowa na temat dyscyplin sportowych, nazywanie przedmiotów ukrytych na rysunkach. Rysowanie ich w pętelkach. Nazywanie dyscyplin sportowych przedstawionych na zdjęciach, sylabizowanie nazw (dz. młodsze), głoskowanie (dz. starsze)
-“Litera J,j” - zapoznanie z literą j: małą i wielką, drukowaną (dz. młodsze), pisaną (dz. starsze). Podanie wyrazów rozpoczynających się na literę j, szukanie litery w wyrazach.
-Sportowe ćwiczenia słuchowe. Rozwijanie słuchu fonematycznego. Zestaw ćwiczeń ruchowych, rozwijanie sprawności fizycznej..
-“Gdzie znajduje się obrazek?” ćwiczenia i zabawy rozwijające orientację na kartce papieru. Posługiwanie się zwrotami: w rogu, po prawej stronie, po lewej stronie, u góry na dole.
-“Moja ulubiona forma czynnego wypoczynku” - praca plastyczna z wycinanki. Rozwijanie kreatywności i wyobraźni u dzieci..
-Magiczna Moc Bajek - “Nasze prośby do złotej rybki” - dziecięca marzenia do spełnienia - wystawa rysunków, o czym marzą dzieci z naszej grupy. Zapoznanie z bajką J. i W. Grimm “O rybaku i złotej rybce”.
2.PLANETY W KOSMOSIE
- Dzień czekolady - Kształtowanie u dzieci umiejętności umiarkowanego spożywania słodkości. Wdrażanie dzieci do dbania o swoje zdrowie. Wzbogacanie wiadomości dzieci na temat sporządzania oraz historii powstania czekolady.
- “Kwiecień” - zapoznanie z wierszem Wandy Chotomskiej, poznanie nazywa nowego miesiąca, zwrócenie uwagi jaki miesiąc występuje przed i po kwietniu. Wyjaśnienie przysłowia “Kwicień - plecien, bo przeplata trochę zimy trochę lata”.
-“Litera F,f” - zabawy i ćwiczenia z literą f. Zapoznanie literą f: małą i wielką drukowaną (dz. młodsze), pisaną (dz. starsze). Wskazywanie litery w wyrazach, podanie wyrazów rozpoczynających się na głoskę f.
- “Układ słoneczny” - zapoznanie z nazwami planet - wskazanie planety na której żyjemy, wskazanie najmniejszej i największej planety znajdującej się najbliżej Ziemi, wyjaśnienie pojęcia układ słoneczny.
-“Rakiety kosmiczne” - wykonanie pracy przestrzennej z wykorzystaniem plastikowych butelek po napojach.
-“W układzie słonecznym” - nauka zwrotkowa tekstu piosenki, inscenizacja do niej.
-“Kosmonauci” - ćwiczenia matematyczne, dodawanie w zakresie 10. Utrwalenie (dz. starsze) i rozwijanie (dz. młodsze) umiejętności odejmowania w zakresie 10.
-“Halo, tu mówi Ziemia” - poznanie zjawiska powstawania dnia i nocy na podstawie wiersza. Uświadomienie dzieciom, że Ziemia jest kulą kręcącą się wokół własnej osi i krąży wokół Słońca,
-“Wesołe spotkanie na nieznanej planecie” - zabawa ruchowa rozwijająca umiejętność rozpoznawania muzyki szybkiej i wolnej. Rozwijanie sprawności fizycznej dzieci.
3.STRAŻNICY PRZYRODY
- “Kłopoty leśnego krasnala” - teatrzyk sylwet na podstawie utworu. Uświadamianie konieczności dbania o lasy.
- “Litera Ż, ż” - zabawy i ćwiczenia z literą ż. Zapoznanie z literą ż: małą i wielką drukowana (dz. młodsze), pisaną (dz. starsze). Wskazywanie litery w wyrazach. Sylabizowanie nazw (dz. młodsze), głoskowanie (dz. starsze).
- “Spotkanie z małym czarodziejem” - słuchanie opowiadania, rozwijanie poczucia troski o najbliższe otoczenie i odpowiedzialności za nie. Rozmowa kierowana z dziećmi.
-“Las” - wykonanie zespołowej pracy plastycznej z wykorzystaniem różnych struktur. Rozwijanie kreatywności, umiejętności manualnych.
- “Biedronki i matematyka” - rozwijanie umiejętności liczenia w zakresie 10.
- “Ochroń ziemię” - rozwijanie poczucia rytmu i muzykalności z wykorzystaniem plastikowych kubeczków.
- “Szukamy rady na złe odpady” - uświadomienie konieczności segregowania odpadów i ich ponownego przetwarzania. Zapoznanie z kolorami pojemników na poszczególne opady - prezentacja multimedialna w programie Power Point.
-“Czysta woda” - zapoznanie ze sposobem oczyszczania wody z wykorzystaniem filtra.
- Dzień książki - Zachęcanie do czytania książek, rozwijanie wyobraźni. Rozbudzanie zainteresowań technicznych związanych z procesem publikowania książki.
4.JESTEM POLAKIEM I EUROPEJCZYKIEM
- “Zespoły ludowe” - słuchanie nagrań zespołów ludowych z regionu śląskiego, zwrócenie uwagi na tematykę, występującą gware i instrumenty ludowe.
- “Charakterystyczne miejsca” - zapoznanie z herbem, ważniejszymi miejscami, zabytkami i strojami charakterystycznymi dla naszego miasta.
- “Litera H,h” - zapoznanie z literą h: małą i wielką, drukowaną (dz, młodsze), pisaną (dz. starsze). Odszukiwanie litery w wyrazach, wymienianie nazw rozpoczynających się na literę h.
- Oglądanie obrazków i widokówek przedstawiających miejscowość w której mieszkają dzieci. - prezentacja Multimedialna w programie Power Point.
- “O Lechu i białym orle” - słuchanie legendy Mariana Orłonia. Zapoznanie z symbolami narodowymi, stolicą Polski. Wykonanie flagi naszego kraju.
- ”Wysportowany Polak to właśnie ja!” - zestaw ćwiczeń ruchowym. Rozwijanie sprawności fizycznej dzieci, doskonalenie koncentracji, rozróżniania prawej i lewej strony ciała.
- “Polska w Unii” - rozmowa na temat przynależności Polski do Unii Europejskiej, prezentacja plag niektórych państw europejskich.
- “Mała Orkiestra Dni Naszych“ - Nauka słów dziecięcej piosenki patriotycznej.
- Technikoludek - czyli przedszkolak w świecie technologii - Wielkanocny film cyfrowy - zorganizowanie uroczystości wg. własnego pomysłu z wykorzystaniem elementów technologii cyfrowej. Rozwijanie umiejętności cyfrowych dzieci.
Język Angielski
KWIECIEŃ - APRIL
1. What do you hear?
https://www.youtube.com/watch?v=YVgv1EFJZHc
2. Old McDonnald had a farm.
https://www.youtube.com/watch?v=_6HzoUcx3eo
3. I can sing a rainbow.
https://www.youtube.com/watch?v=Gvjn-Se37Os
4. I can make a circle.
https://www.youtube.com/watch?v=iMtGFOFX6wo