LISTOPAD U KANGURKÓW

LISTOPAD 2021

NA STAREJ FOTOGRAFII

- Dogoterpia - przełamanie lęku przed zwierzęciem, dostrzeżenie, że zwierzęta posiadają zdolność odczuwania. Kształtowanie koncentracji i uwagi dzieci.
English Time: dog, ball, dog toy

- „Po co robimy zdjęcia?” – kształtowanie umiejętności omawiania obrazków, wyciągania wniosków

- Analiza i sytenza wzrokowa – łączenie osoby z jej cieniem. Kształtowanie umiejętności nazywania członków rodziny (dzieci młodsze). Zapoznanie z pracą fotografa. English Time: photographer, photo, family, picture

- „Litera E, e” – monografia litery E, e na podstawie wyrazów: ekran, Ela, Analiza i synteza wzrokowa wyrazów. Globalne czytanie, budowanie schematu sylabowego i głoskowego (dzieci starsze).

- „Tropimy głoskę e” – zabawy słuchowe. Słuchanie piosenki. Powtarzanie wyrazów rozpoczynających się na literę e, sylabizowanie wyrazów (dzieci młodsze).

English Time: eyes, eight

- „Albumy” – słuchanie wiersza Michała Rusinka. Rozmowa kierowana na temat treści wiersza. Rozwijanie umiejętności budowania wypowiedzi. (dzieci starsze), wdrażanie do uważnego słuchania (dzieci młodsze).

- „Robimy zdjęcia” – zabawa badawcza, radość z samodzielnego wykonywania zdjęć. English Time: look at the camera, photo, happy

JESIENNA MUZYKA

- „Jesienny deszcz” – osłuchanie z piosenką. Omówienie i nauka zwrotkowa tekstu piosenki, uwrażliwienie na budowę utworu poprzez udział w zabawach muzycznych.

- „Jesienny pejzaż” – praca z obrazkiem. Dostrzeganie różnic między obrazkami. English Time: autumn, umbrella, wind – wiatr

- „Litera T, t” – monografia litery T, t na podstawie wyrazów: tamburyn, trąbka, Tomek. Analiza i synteza wzrokowa wyrazów. Globalne czytanie, budowanie schematu sylabowego i głoskowego (dzieci starsze).

- „Jesienne instrumenty” – łączenie instrumentów z ich cieniami, dzielenie wyrazów tamburyn, trąbka na sylaby, klasyfikowanie – wybieranie niepasujących. (dzieci młodsze). English Time: instruments, music, trumpet

- „Święto Niepodległości” – kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju, odsłuchanie i zaśpiewanie hymnu.

- „Kotylion” – wykonanie pracy plastycznej. English Time: flag, country

- „Piękno tradycji” – prezentacja multimedialna w programie „Power Point” na temat tradycji swojego regionu (obrzędy, zwyczaje, potrawy, tańce ludowe, sztuka regionalna). Rozmowa kierowana z dziećmi nt. przedstawionej prezentacji.

-„Regionalne cuda” – zorganizowanie konkursu plastycznego oraz wystawy prac o tematyce ludowej.

MALI ARTYŚCI

- „Zdrowo jemy” – zorganizowanie Dnia Zdrowego Śniadania. Budowanie postaw zdrowotnych u dzieci, zajęcia rozwijające zmysł smaku.

-Talerz pełen zdrowia – wykonanie farbami pracy plastycznej z wykorzystaniem warzyw i owoców jako pieczątek. English Time: eat, healthy, vegetables, fruit

- „Litera D, d” – monografia litery D, d na podstawie wyrazów: deska, Dorota. Analiza i synteza wzrokowa wyrazów. Globalne czytanie, budowanie schematu sylabowego i głoskowego (dzieci starsze).

- „Tropimy głoskę d” – prezentacja obrazków zaczynających się na literę D (np. dom, dym, dyrygent, deska, dynia, drabina, drożdżówka) omówienie prezentowanych obrazków. Powtarzanie wyrazów, sylabizowanie wyrazów (dzieci młodsze).

- „Graffiti” – zapoznanie z taką formą sztuki. Zwrócenie uwagi na malowanie tą techniką w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach.

- „Przedszkolne graffiti” – rysowanie kredą na specjalnie wyznaczonym miejscu w ogrodzie przedszkolnym. English Time: paint, draw, graffiti

- „Z wizytą u rzeźbiarza” - słuchanie opowiadania, ćwiczenie koncentracji oraz umiejętności skupienia uwagi. Poznanie pracy rzeźbiarza; uwrażliwienie na naturalne siły i możliwości przyrody – poznanie żywiołów.

- „Gliniane figurki” – zabawy z plasteliną. Wykonanie własnych figurek z plasteliny. Rozwijanie wyobraźni, zdolności manualnych dzieci. English Time: sculpture, artist

- Dzień życzliwości - zabawy muzyczno – ruchowe kształtujące postawę przyjacielską, utrwalenie form grzecznościowych, budowanie wzajemnego szacunku.

- „Każdy z nas ma przyjaciela” Przegotowanie laurki dla chorego chłopca. English Time: friend, thank you, please, sorry.

CIEPŁO I MIŁO

- „Litera I, i” – monografia litery I, i na podstawie wyrazów: igła, Iga. Analiza i synteza wzrokowa wyrazów. Globalne czytanie, budowanie schematu sylabowego i głoskowego (dzieci starsze).

- „Tropimy głoskę i” – prezentacja obrazków zaczynających się na literę i (np. igła, igloo, indyk) omówienie prezentowanych obrazków. Powtarzanie wyrazów, sylabizowanie wyrazów (dzieci młodsze).

- „Skąd się bierze wełna?” – rozmowa na temat sposobów pozyskiwania wełny. Poznanie nazw i sposoby wykorzystania przyborów krawieckich. Doskonalenie analizy i syntezy słuchowej. English Time: needle, wool, clothes

- Odkrywanie znaczenia właściwego doboru ubrania – zgodnego z porą roku na podstawie wiedzy i doświadczenia dzieci (dzieci młodsze).

- Wycieczka do Mediateki w Tychach - rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie szacunku dla książek, wyrabianie u dzieci nawyku korzystania ze zbiorów biblioteki a także poznanie pracy bibliotekarza. English Time: books, library

- „Dzień Pluszowego Misia”

- „Andrzejki”