WRZESIEŃ 2021 U KANGURKÓW

WRZESIEŃ 2021

Ośrodki zainteresowań:

WITAJ PRZEDSZKOLE

- „Dyskoteka – zakończenie wakacji’ – zabawy ruchowo – naśladowcze. Bawimy się ruchem i muzyką. Wspólna i zgodna zabawa. (PROGRAM AUTORSKI „Kolorowe wakacje”)

-„Wędrująca piłeczka” - zabawy integracyjne w kole, integracja grupy.

-„Jestem” – zabawa integracyjna; poznanie imion kolegów i koleżanek.

-„Piękne zwyczaje” – zapoznanie z wierszem C. Janczarskiego. Rozmowa na temat stosowania zwrotów grzecznościowych.

-„Słoneczne paluszki” – praca plastyczna. Stemplowanie konturu słońca opuszkiem palca, rozwijanie ręki dominującej.

-„Chusta” – zabawy z chustą animacyjną. Rozwijanie świadomości przestrzeni oraz własnego ciała. Kształtowanie umiejętności pracy w grupie.

JA I PRZEDSZKOLE

-„Piosenka o Tupie” – osłuchanie z piosenką. Nauka zwrotkowa wysłuchanego utworu. Omówienie wysłuchanej treści.

-„Zestaw ćwiczeń ruchowych’ – ćwiczenie dużych partii mięśni, właściwego reagowania na sygnał dźwiękowy.

-”Nowy i nowa” – słuchanie opowiadania Olgi Masiuk: rozmowa na podstawie treści utworu. Rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego i mowy „opowieściowej”, ćw. percepcji słuchowej.

-„Nasze imiona” – zabawa dydaktyczna. Dzielenie własnego imienia na sylaby (dz. młodsze), na głoski (dz. starsze) z wyklaskiwaniem.

-„Podaj dalej” – zabawa integracyjna. Aktywizowanie dzieci nieśmiałych do udziału w zabawie.

-„Wycieczka po przedszkolu” – zapoznanie z poszczególnymi pomieszczeniami przedszkola i ich przeznaczeniem.

-„Dzień w przedszkolu” – rozmowa z dziećmi na podstawie ilustracji, porządkowanie zdarzeń według kolejności.

-„To lubię” – zabawa plastyczna, malowanie farbami. Rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci. Omówienie powstałych dzieł.

-„Nie chce cię znać” – zabawa taneczna w parach, integracja grupy.

MOJA MIEJSCOWOŚĆ

-„Trzy świnki” – wdrażanie do uważnego słuchania tekstu. Wyciąganie wniosków, próba ocena postaci. Kształtowanie umiejętności posługiwania się określeniami opisującymi własny dom.

-„Miasto i wieś” – ćw. słownikowe na temat różnorodności zabudowy miasta i wsi.

-„Wyścigi rzędów” - Zestaw ćwiczeń gimnastycznych, rozwijanie sprawności motorycznej, umiejętności rzutu do celu i współpracy w grupie.

-„Mój dom” – rozwijanie umiejętności wypowiadania się, opisywanie własnego domu. Próba zapamiętania własnego adresu.

-„Domy i domki” – rozmowa z dziećmi na temat różnych budynków na podstawie ilustracji i zdjęć przyniesionych przez dzieci.

-„Ile domów?” – zabawa matematyczna. Poznanie cyfr do 5 (dz. młodsze), dodawanie w zakresie 10 (dz. starsze).

-„Spacer po miejscowości” – oglądanie charakterystycznych miejsc znajdujących się w naszej miejscowości (prezentacja multimedialna w programie power point).

-„Moje miasto, mój znak” – poznanie i wykonanie pracy plastycznej - herb Tychów.

-„Odblaskowe światełka” – wysłuchanie i omówienie wiersza Bożeny Formy. Rozmowa kierowana z dziećmi. Nauka wiersza na pamięć.

DBAM O HIGIENĘ

-„Umyć ręce musi każdy z nas” – nauka zwrotkowa piosenki. Inscenizowanie ciałem do słów piosenki.

- Rozpoznawanie części ciała i podawania ich nazw.

- „Zestaw ćwiczeń ruchowych” – reagowanie na sygnały wzrokowe; ćwiczenia dużych partii mięśni.

- Wdrażanie do sprawnego rozwiązywania zagadek. Zapoznanie z pojęciem zmysł; wyciąganie wniosków, próby dopasowania przedmiotu do zmysłu jakim go odbieramy.

-„Czystość to zdrowie” – słuchanie wiersza I. Salach. Wdrażanie do uważnego słuchania tekstu, rozmowa z dziećmi na

-„Do czego służy…?” - zabawa dydaktyczna. Kształtowanie umiejętności klasyfikacji przedmiotów służących do utrzymania higieny własnej i higieny otoczenia.

-„Segregujemy odpady” – zabawa matematyczna. Kształtowanie umiejętności klasyfikowania według jednej cechy oraz przeliczanie elementów w zbiorach w zakresie możliwości dzieci.

JESIEŃ ZAWITAŁA

- DZIEŃ JESIENI – przywitanie jesieni, omówienie znaków szczególnych pory roku. Zabawy kołowe o tematyce jesiennej, wykonanie pracy plastycznej z wykorzystaniem plasteliny – liść.

- „Wiosna czy jesień?” rozmowa kierowana na temat ilustracji, dostrzeganie różnic pomiędzy wioną, a jesienią.
- „Warzywa” – wysłuchanie i omówienie wiersza Juliana Tuwima. Rozpoznawanie (dz. Młodsze )i podawanie nazw warzyw (dz. starsze). Składania obrazka warzyw z 4 części (dz. młodsze), 8 części (dz. starsze).
- „Owocowa wyliczanka” – zabawa słuchowa. Rozpoznawanie (dz. młodsze) i podawanie nazw owoców (dz. starsze). Odnajdywanie owoców egzotycznych: tworzenie zbiorów - przeliczanie w zakresie 6.

-„Owocowy sok” – wspólne wykonanie soku.

- DZIEŃ CHŁOPAKA – wspólne świętowanie Dnia Chłopaka, gry i zabawy ruchowe integrujące grupę, wykonanie
-„Litera o,O” – monografia litery o na podstawie wyrazów: owoce, Ola. Prezentacja, wyszukiwanie litery o w wyrazach (dz. młodsze). Analiza i synteza słuchowa wyrazów (dz. starsze).